Globalno zatopljenje uzrok je pojave sve većeg broja komaraca, a time i većeg rizika prenošenja bolesti koje uzrokuju virusi Dengue i Chikungunye. Te viruse prenose isključivo komarci, a navedeno je iznimno opasno s obzirom na to da trenutno ne postoje odobrena cjepiva protiv spomenutih virusa, kao ni specifične terapije.
Vezano uz to, znanstvenici sa Sveučilišta Stanford te njihovi kolege iz Kenije proveli su istraživanje koje je pokazalo da onečišćenje plastikom širom svijeta izlaže većem riziku bolesti koje prenose komarci. To istraživanje se nadovezuje na postojeće studije koje su potvrdile povezanost plastičnog otpada s bolestima prenosivim od strane komaraca. Tome je razlog što sektor gospodarenja otpadom u Keniji nije dovoljno razvijen radi čega stanovništvo odlaže otpad u neposrednoj blizini stanovanja te ga spaljuje.
Plastični otpad, poput plastičnih posuda i guma, može zadržavati vodu koja se nakuplja tijekom jakih kiša. Takvo okruženje postaje optimalno mjesto za razmnožavanje komaraca. Također, prema istraživanju dokazano je da je veći postotak broja oboljelih kraj odlagališta otpada. Radi tog dokazanog žarišta zaraze, vidljivo je da izgrađeni okoliš i društveni čimbenici utječu na veći rizik od obolijevanja bolestima čiji su prenosioci komarci.