Između 2010. i 2019. godine broj javnih politika namijenjenih postupnom ukidanju plastičnih vrećica se utrostručio, prenosi Euronews. Preko 100 država sada ima potpunu ili djelomičnu zabranu plastičnih vrećica za jednokratnu upotrebu. Zabrana plastičnih vrećica zapravo je zakon koji ograničava upotrebu laganih plastičnih vrećica u trgovinama.
Države Afrike i Azije imaju visok stupanj ozbiljnosti zabrana s obzirom na to da je plastika u mnogim afričkim i azijskim državama uzrok poplava i začepljenja infrastrukture. Zbog toga su i kazne veće, primjerice, u Keniji proizvodnja plastičnih vrećica može dovesti do kazne od 36.000 eura ili 4 godine zatvora. S druge strane, države poput država članica EU zabranjuju druge vrste plastike, poput pribora za jednokratnu upotrebu (jednokratni pribor za jelo, slamke, štapiće za balone ili kavu).
U Europi je 18 država uvelo zabranu tankih plastičnih vrećica, dok 23 države zahtijevaju od potrošača naknadu za kupnju iste. Što se tiče njihove potrošnje, baltičke i nordijske države prednjače, osobito Litva i Latvija. S druge strane, plastične vrećice se najmanje koriste u Portugalu, Belgiji i Poljskoj.
Općenito, zabrane plastičnih vrećica pokazale su se vrlo uspješnima. Primjerice, u Kaliforniji su dovele do smanjenja potrošnje plastičnih vrećica za 71,5%. Osim toga, nameti i porezi također su doveli do pozitivnih rezultata. Iako javnost obično negativno doživljava poreze, porezi na plastične vrećice doveli su do suprotnog efekta. Točnije, porezi i nameti doveli su do smanjenja upotrebe plastičnih vrećica za više od 90% u Irskoj, između 74% i 90% u Južnoj Africi, Belgiji, Hong Kongu, Washingtonu, Ujedinjenom Kraljevstvu i Portugalu te oko 50% u Bocvani i Kini. Također, na godišnjem čišćenju plaža 2022. godine, u New Jerseyju, gdje je nedavno uvedena zabrana, broj prikupljenih plastičnih vrećica pao je za 37% u odnosu na prethodnu godinu. Slamke i plastične posude za van pale su za sličan iznos.
Izvor slike: Unsplash