Najlakši način smanjenja potrošnje energije je učinkovitost pri uporabi. Najvidljiviji primjer povećane energetske učinkovitosti bilo je osvjetljenje gdje se tijekom 30 godina učinkovitost žarulja povećala promjenom od žarulja sa žarnom niti do kompaktnih fluorescentnih žarulja i najnovije diode koje emitiraju svjetlost (LED). Ova je mjera bila uspješna jer nije potrebna promjena u upotrebi i najneučinkovitije žarulje (sa žarnom niti) više se ne mogu prodati [2]. Povećanje učinkovitosti od 80% rezultiralo je uštedom električne energije od 10% po kućanstvu ili 75 TWh u cijeloj Europskoj uniji (EU). Uz to, vijek trajanja ovih svjetiljki povećao se za deset puta sa 1000 na 10 000 sati, čime se štedi energija u proizvodnji i smanjuje količina otpadnih tvari.
Staklenički plinovi nastaju kao nusproizvod korištenja fosilnih goriva za opskrbu svjetlom i toplinom, proizvodnju hrane, proizvodnju proizvoda i prijevoz ljudi i robe. Ovi se plinovi sakupljaju u gornjoj atmosferi i rezultiraju globalnim zagrijavanjem kroz apsorpciju sunčeve svjetlosti koja se odbija od zemljine površine. Na 21. sastanku UN-ove konvencije o klimatskim promjenama u Parizu, dogovoreno je ograničiti prosječno povećanje globalne temperature na 2 °C.
Povećavanje energetske učinkovitosti općenito ima višestruke prednosti koje uključuju ne samo uštedu energije, već i smanjenje emisije ugljika i smanjenje potražnje za izvorima ugljikovodika i opskrbe električnom energijom. Stoga ga treba poticati, a nadležna bi tijela trebala promicati strategije i politike koje će poticati njihovo prihvaćanje.
Uvođenje energetske naljepnice od strane većine zemalja, uključujući Europsku uniju [3], ne samo da je kupcu omogućilo kupnju proizvoda koji je najbliži njihovim potrebama, već i razmišljanje o kupnji proizvoda sa smanjenim utjecajem na okoliš. uređaji poput hladnjaka i zamrzivača, daljnja primjena uključuje električne motore, potrošnju goriva automobila i potrošnju energije zgrada.