Novo izvješće Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA) pokazuje da je gotovo dvije trećine obnovljive energije dodane 2021. imalo niže troškove od najjeftinijih opcija na ugljen u zemljama G20.
Troškovi za obnovljive izvore energije nastavili su padati u 2021. jer izazovi u opskrbnom lancu i rastuće cijene roba tek trebaju pokazati svoj puni utjecaj na troškove projekta. Cijena električne energije iz kopnenih vjetroelektrana pala je za 15%, offshore vjetroelektrana za 13% i solarne PV energije za 13% u usporedbi s 2020. godinom.
Troškovi proizvodnje obnovljive energije u 2021., koje je objavila IRENA, pokazuju da je gotovo dvije trećine ili 163 gigavata (GW) novoinstalirane obnovljive energije u 2021. imalo niže troškove od najjeftinije opcije na ugljen u svijetu u G20. IRENA procjenjuje da će, s obzirom na trenutačne visoke cijene fosilnih goriva, obnovljiva energija dodana 2021. uštedjeti oko 55 milijardi USD od globalnih troškova proizvodnje energije 2022.
Novo izvješće IRENA-e potvrđuje ključnu ulogu koju troškovno konkurentni obnovljivi izvori energije igraju u rješavanju današnjih energetskih i klimatskih kriza ubrzavanjem prijelaza u skladu s granicom zagrijavanja od 1,5°C i ciljevima Pariškog sporazuma. Energija sunca i vjetra, sa svojim relativno kratkim rokovima provedbe projekta, predstavljaju vitalne oslonce u nastojanjima zemalja da brzo smanje i naposljetku postupno ukinu fosilna goriva i ograniče makroekonomske štete koje uzrokuju u potrazi za neto nulom. “Obnovljivi izvori energije danas su daleko najjeftiniji oblik energije“, rekao je Francesco La Camera, glavni direktor IRENA-e. “2022. je jasan primjer koliko je nova proizvodnja obnovljive energije postala ekonomski isplativa. Obnovljiva energija oslobađa gospodarstva od nestabilnih cijena i uvoza fosilnih goriva, obuzdava troškove energije i povećava otpornost tržišta – čak i više ako se današnja energetska kriza nastavi.”
“Iako bi privremeni odgovor na krizu mogao biti neophodan u trenutnoj situaciji, izgovori za ublažavanje klimatskih ciljeva neće trajati srednjoročno ili dugoročno. Današnja situacija je poražavajući podsjetnik da su obnovljivi izvori energije i ušteda energije budućnost. S COP27 u Egiptu i COP28 u UAE pred nama, obnovljivi izvori osiguravaju vladama pristupačnu energiju za usklađivanje s neto nultom mjerom i pretvore svoja klimatska obećanja u konkretne akcije sa stvarnim dobrobitima za ljude na terenu,” dodao je.
Ulaganja u obnovljive izvore energije i dalje donose velike dividende u 2022., kao što je istaknuto u podacima o troškovima IRENA-e. U zemljama koje nisu članice OECD-a, 109 GW dodataka obnovljivih izvora energije u 2021. koji koštaju manje od najjeftinije nove opcije na fosilna goriva smanjit će troškove za najmanje 5,7 milijardi USD godišnje u sljedećih 25-30 godina. Visoke cijene ugljena i fosilnog plina 2021. i 2022. također će duboko pogoršati konkurentnost fosilnih goriva i učiniti solarnu energiju i vjetar još privlačnijim. S neviđenim porastom europskih cijena fosilnog plina, primjerice, nova proizvodnja fosilnog plina u Europi postat će sve više neekonomična tijekom svog životnog vijeka, povećavajući rizik od “nasukane imovine”.
Europski primjer pokazuje da bi troškovi goriva i CO2 za postojeća plinska postrojenja mogli biti u prosjeku četiri do šest puta veći u 2022. od životnog vijeka novih solarnih panela i kopnenih vjetroelektrana puštenih u rad 2021. Između siječnja i svibnja 2022., proizvodnja solarnih elektrana i vjetroelektrana je možda uštedjela Europi uvoz fosilnih goriva u iznosu od otprilike 50 milijardi USD, uglavnom fosilnog plina. Što se tiče opskrbnih lanaca, podaci IRENA-e sugeriraju da sva povećanja troškova materijala još nisu prenesena u cijene opreme i troškove projekta. Ako materijalni troškovi ostanu visoki, cjenovni pritisci u 2022. bit će izraženiji. Povećanja bi, međutim, mogla biti neznatna u odnosu na ukupne dobitke troškovno konkurentnih obnovljivih izvora energije u usporedbi s višim cijenama fosilnih goriva.
Izvor: