Tropi su 2021. godine izgubili 11,1 milijun hektara drveća, prema novim podacima sa Sveučilišta Maryland dostupnima na stranici Global Forest Watch.
Posebnu zabrinutost izaziva gubitak od 3,75 milijuna hektara, što je ekvivalentno stopi od 10 nogometnih igrališta u minuti, koji se dogodio u primarnim tropskim kišnim šumama. To su područja od kritične važnosti za skladištenje ugljika i biološku raznolikost. Gubitak primarnih tropskih šuma u 2021. rezultirao je emisijom ugljikovog dioksida od 2,5 Gt, što je ekvivalent godišnjim emisijama fosilnih goriva u Indiji.
Iako podaci o gubitku drveća sa Sveučilišta Maryland imaju globalnu pokrivenost, Global Forest Watch prvenstveno se usredotočuje na gubitak u tropima jer se tamo događa više od 96% krčenja šuma ili trajnog uklanjanja šumskog pokrivača uzrokovanog ljudskim djelovanjem. Gubitak šuma prvenstveno je uzrokovan šumarstvom i šumskim požarima, koji su često privremeni poremećaji šuma praćeni ponovnim rastom.
Međutim, nisu samo tropske šume ono što zabrinjava. Borealne šume, uglavnom one u Rusiji, doživjele su neviđen gubitak drveća 2021. godine, uglavnom uzrokovan požarima.
Ovi trendovi naglašavaju koliko će aktivnosti biti potrebno za postizanje globalnih ciljeva nulte deforestacije. Prema Deklaraciji čelnika iz Glasgowa o šumama i korištenju zemljišta iz 2021., 141 država se obvezala da će zajednički “zaustaviti i preokrenuti gubitak šuma do 2030.”. Ostvarivanje ove obveze zahtijevat će dosljedan pad gubitka šuma svake godine do kraja desetljeća – pad koji se još ne događa u tropima u cjelini. Iznimka je nekoliko odabranih zemalja, ponajprije Indonezija i Malezija, u kojima se gubitak primarnih šuma značajno smanjio posljednjih godina, te zemlje poput Gabona i Gvajane, koje su izgubile 1% ili manje svojih primarnih šuma u posljednja dva desetljeća.
Iako će se gubitak šuma morati znatno brže smanjivati kako bi se ispunili ciljevi nulte krčenja šuma do 2030., postoje razlozi za nadu. Brzo smanjenje gubitka primarnih šuma u Indoneziji trebalo bi slaviti kao veliko postignuće koje se nije činilo vjerojatnim prije samo pet godina.
Postizanje sličnih padova diljem svijeta neće biti lako. Indonezija i Malezija morat će zadržati zamah u zaštiti šuma usred rastućih cijena palminog ulja, Brazil i druge zemlje u Amazoni morat će smanjiti nova žarišta krčenja šuma, Zemlje sliva Konga morat će osigurati putove za razvoj koji štite šuma, a Rusija i druge sjeverne zemlje morat će se boriti protiv utjecaja klimatskih promjena na šume.
Izvor: