Visoke temperature okoline povezane su s mnogim zdravstvenim učincima, uključujući preuranjenu smrt. Nova studija provedena na podacima iz 93 europska grada procjenjuje da bi se jedna trećina smrtnih slučajeva pripisanih urbanim toplinskim otocima mogla izbjeći ako bi drveće prekrilo 30% urbanog prostora.
Preko četiri posto smrtnih slučajeva u gradovima tijekom ljetnih mjeseci uzrokovano je urbanim toplinskim otocima, a jedna trećina tih smrti mogla bi se spriječiti postizanjem pokrivenosti drvećem od 30%, prema studiji modeliranja objavljenoj u časopisu The Lancet. Rezultati studije, dobiveni na podacima iz 93 europska grada, naglašavaju značajne prednosti sadnje više drveća u gradovima kako bi se ublažio utjecaj klimatskih promjena.
Izloženost toplini povezana je s preranom smrtnošću, kardiorespiratornim bolestima i prijemom u bolnicu. To posebno vrijedi za toplinske valove, ali se događa i s umjereno visokim temperaturama ljeti. Gradovi su posebno osjetljivi na više temperature. Manje vegetacije, veća gustoća naseljenosti i nepropusne površine za zgrade i ceste, uključujući asfalt, dovode do temperaturne razlike između grada i okolnih područja – fenomen koji se naziva urbani toplinski otok. S obzirom na tekuće globalno zatopljenje i rast gradova, očekuje se da će se ovaj učinak pogoršati tijekom sljedećih desetljeća.
“Predviđanja temeljena na trenutnim emisijama otkrivaju da će bolesti i smrt povezani s vrućinom postati veći teret za naše zdravstvene usluge tijekom sljedećih desetljeća”, kaže istraživačica ISGlobal Tamara Iungman, prva autorica studije.
Izvor teksta: thelancet.com
Izvor slike: pixabay.com