Svake zime milijuni ptica lete u toplije krajeve pri čemu često prođu na tisuće kilometara kako bi stigle do svojih odredišta. Problem koji se javlja zadnjih godina su klimatske promjene koje tjeraju ptice da prilagode svoje migracije novim vremenskim uvjetima. Također, klimatske promjene mijenjaju njihova staništa pa im je potrebno više vremena da dođu u formu za dugotrajno putovanje.
Prema novom istraživanju, određene vrste odgađaju odlazak sa svojih zimskih područja, a zatim migriraju 43% brže nego inače. Radi takvog tempa, mnoge od njih će umrijeti na takvim intenzivnim putovanjima. Konkretnije, povećana brzina migracije dovela je do pada od više od 6% u ukupnoj stopi preživljavanja kod ptica.
Također, istraživanje iz 2021. godine pokazalo je da je promjena staništa natjerala neke ptice da migriraju s istoka na zapad, a ne sa sjevera na jug. Osim toga, istraživanje u časopisu Current Biology iz 2021. godine, pokazuje da ptice pjevice Richard’s pipits migriraju iz Sibira u Europu, a ne prema jugoistočnoj Aziji. Uz to, istraživači su otkrili da ptice Crvenrepke (eng. Redstarts) odgađaju svoju migraciju prema sjeveru za otprilike 10 dana. Kasnije to kompenziraju bržim letom i rjeđim i kraćim zaustavljanjima prilikom putovanja.
Nadalje, mnoge ptice koriste magnetske znakove za seobu kako bi otkrile Zemljino magnetsko polje i iskoristile ga da se orijentiraju. Druge ptice, poput golubova pismonoša, orijentiraju se koristeći svoj njuh. Takve vještine ptice su razvijale tijekom nekoliko milijuna godina, a klimatske promjene ih tjeraju na drugačije prilagodbe u roku od tek nekoliko desetljeća.