Vjetroturbine i solarni paneli sve su češći prizor. Ali zašto? Koje su prednosti obnovljivih izvora energije – i kako poboljšavaju naše zdravlje, okoliš i gospodarstvo.
Ljudska aktivnost preopterećuje našu atmosferu ugljičnim dioksidom i drugim emisijama globalnog zagrijavanja. Ti plinovi djeluju poput pokrivača, zarobljavajući toplinu. Rezultat je mreža značajnih i štetnih utjecaja, od jačih, češćih oluja, do suše, porasta razine mora i izumiranja.
Zagađenje zraka i vode koje emitiraju postrojenja za ugljen i prirodni plin povezano je s problemima disanja, neurološkim oštećenjima, srčanim napadima, rakom, preranom smrću i nizom ozbiljnih problema. Zagađenje pogađa sve.
Nasuprot tome, većina obnovljivih izvora energije proizvodi malo ili nimalo emisija globalnog zagrijavanja. Čak i kada uključuju emisije čiste energije iz “životnog ciklusa” (tj. Emisije iz svake faze životnog vijeka tehnologije – proizvodnje, ugradnje, rada, razgradnje), emisije globalnog zagrijavanja povezane s obnovljivom energijom su minimalne.
Vjetar, solarni i hidroelektrični sustavi proizvode električnu energiju bez povezanih emisija onečišćenja zraka. Uz to, energija vjetra i sunca zapravo ne zahtijeva vodu da bi djelovala, pa tako ne zagađuju vodene resurse niti opterećuju zalihe natječući se s poljoprivredom, pitkom vodom ili drugim važnim vodnim potrebama.
Snaga vjetra ne sadrži ugljik i oko 85% komponenata turbine. Potonji uključuje čelik, bakrenu žicu, elektroniku i zupčanike koji se mogu reciklirati ili ponovno upotrijebiti. Ali problem je što je lopatice od stakloplastike i dalje je teško zbrinuti.