Životni ciklus proizvoda izravno i neizravno pridonosi emisiji stakleničkih plinova u atmosferu i utječe na globalno stanje klime.
Proizvodnja proizvoda utječe na emisije stakleničkih plinova izravno kroz sam proizvodni proces, dok neizravno utječe na emisije energije proizvedene tijekom rada proizvodnog pogona, uključujući ugljični dioksid koji se oslobađa iz vozila na benzin za transport proizvoda i ispuštanje metana plin tijekom razgradnje proizvoda kad se baci na odlagalište otpada.
U potrošačkom društvu proizvodi se odlažu po vrlo visokim stopama, a odbačeni proizvodi brzo se zamjenjuju novim. Da bi se ovaj ciklus održavao, često su potrebna fosilna goriva za pokretanje procesa potrebnih za dobivanje sirovina za proizvodnju predmeta.
Smanjenje i recikliranje čvrstog otpada može pomoći u rješavanju globalno klimatskih promjena. Distribucija, primjena i proizvodnja proizvoda, kao i upravljanje nastalim otpadom, rezultiraju emisijom stakleničkih plinova.
Površinska temperatura Zemlje porasla je u prošlom stoljeću, s porastom globalne temperature od 0,7 do 0,9 ºC po stoljeću od 1901. godine. Međutim od 1975. stopa globalnog zagrijavanja površinske temperature povećala se za gotovo dvostruko na 1,5 do 1,8 ºC po stoljeću. Životni ciklus proizvoda direktno i indirektno doprinosi emisijama stakleničkih plinova u atmosferu.
Sprječavanje i recikliranje otpada smanjuje stakleničke plinove. Također, povezano je sa smanjenjem emisije metana, uštedom energije i povećanjem sekvestracije ugljika u šumi.