Oni na očuvanje okoliša misle i tijekom pandemije korona virusa
Tvrtke su važan element i pokretačka snaga našeg društva. Projekt “Plastic free Croatia” (Hrvatska bez plastike) prepoznao je njihovu važnost te se usmjerio na lokalne, regionalne i nacionalne tvrtke. Pozvali su tvrtke na doprinos u globalnoj borbi protiv zagađenja mora i oceana plastičnim otpadom. Borba je još bitnija u vrijeme korona krize.
Procjenjuje se da određenu razinu metodologije Plastic free koristi već više od 50 tvrtki i organizacija u Hrvatskoj, u kojima radi skoro 10.000 zaposlenih.
Pandemija COVID-19 preusmjerila je prioritete na zdravstveni sustav i primarnu zaštitu, dok je pitanje zaštite okoliša ostalo u sjeni. Štoviše, tijekom korona krize zabilježeno je znatno pogoršenje situacije, budući da su sredstva zaštite u borbi protiv prijenosa bolesti uglavnom sačinjene od plastike ili skladištene u plastičnim spremnicima koje se neadekvatno skladište nakon uporabe. Posljedica takve prakse je velika količina korištenih zaštitnih maski i povećana prodaja dezinficijensa u plastičnim bocama, a koje nakon uporabe završavaju u našem podmorju.
Problem plastičnog otpada, posebno jednokratnog otpada, mora se razumjeti kao zdravstveni problem. Plastičnom otpadu treba stotinu godina da se raspadne. Također, njegove se čestice svakodnevno nakupljaju i ulaze u naš prehrambeni lanac. Recentna istraživanja su pokazala kako tragovi nanoplastike postoje i u obradivim površinama, što dovodi do toga da se plastika uvlači u jestive biljke.
Alarmantni podaci o količini plastike koju unosimo u tijelo svakako će doseći svoj vrhunac u korona krizi u kojoj se nalazimo. Kako bi se potonje izbjeglo, potrebne su konkretne, izvedive mjere i odlučni dionici.