Novo otkriće sa Sveučilišta North Carolina State moglo bi smanjiti emisije CO2 iz ispušnih plinova u atmosferu. Zahvaljujući kombinaciji pamučne tkanine i enzima ugljikova anhidraza, ovaj filtar može ugljikov dioksid i vodu pretvoriti u bikarbonat, odnosno katalizirati njihovu pretvorbu u ugljikovu kiselinu i obratno.
Ovo je veliki napredak u razvoju nove tehnologije hvatanja CO2, koja bi prvenstveno mogla smanjiti emisije ugljikovog dioksida iz raznih elektrana. Istraživanje je objavljeno u časopisu ACS Sustainable Chemistry & Engineering, a prema riječima glavnog autora studije, Jialonga Shena, tehnologijom se nastoji spriječiti emisije ugljikovog dioksida na samom izvoru.
Izrađujući tekstilni filtar, istraživači su enzim pričvrstili na dvoslojnu pamučnu tkaninu potapanjem tkanine u otopinu koja sadrži materijal nazvan hitozan, koji djeluje poput ljepila. Hitozan fizički zarobljava enzim, zbog čega se lijepi za tkaninu. Istraživači su potom proveli niz eksperimenata kako bi vidjeli koliko dobro njihov tekstilni filtar može izdvojiti ugljikov dioksid iz mješavine ugljikovog dioksida i dušika, simulirajući razine koje emitiraju elektrane.
Tkaninu su smotali u spiralu tako da se može ugurati u cijev kroz koju su pustili plin, zajedno s otopinom na bazi vode. Ugljikov dioksid se potom pretvorio u bikarbonat te kapao niz filtar i cijev. Puštanjem zraka kroz filtar brzinom od četiri litre u minuti, s jednoslojnim su filtrom mogli izdvojiti 52,3% ugljikovog dioksida, odnosno 81,7% s dvoslojnim filtrom. Iako su otkrića obećavajuća, filtar se treba testirati u odnosu na veće brzine protoka zraka, primjerice više od 10 milijuna litara ispušnih plinova u minuti, koje se koriste u komercijalnim elektranama. Također, filtar se treba usporediti s drugim raspoloživim tehnologijama.
Hvatanje ugljikovog dioksida samo je jedan dio procesa jer istraživači također rade na problemu kako reciklirati tekućinu nakon što izađe iz filtra, kao i na procesu pretvaranja bikarbonata u ugljikov dioksid kako bi se mogao pohraniti i zbrinuti ili koristiti u druge komercijalne svrhe.
Izvori: