Prema podacima Američkog nacionalnog centra za okolišna predviđanja, prošli ponedjeljak bio je najtopliji dan ikad zabilježen na globalnoj razini, prenosi Al Jazeera. Prosječna globalna temperatura dosegnula je 17,01°C, nadmašivši prethodni rekord iz kolovoza 2016. godine od 16,92°C.
Intenzivna vrućina posljednjih je tjedana pogađala jug Sjedinjenih Američkih Država. U Kini je nastavljen dugotrajni toplinski val s temperaturama iznad 35°C, dok je sjeverna Afrika zabilježila temperature blizu 50°C. Čak i na Antarktici su tijekom zime zabilježene iznimno visoke temperature. Ukrajinska istraživačka baza Vernadsky na argentinskim otocima Antarktike nedavno je oborila svoj srpanjski temperaturni rekord, dosegnuvši 8,7°C.
Klimatska znanstvenica Friederike Otto s Instituta Grantham za klimatske promjene i okoliš na Imperial College London izjavila je: “Ovo nije prekretnica koju bismo trebali slaviti. To je smrtonosna presuda za ljude i ekosustave.” Znanstvenici upućuju na klimatske promjene i pojavu El Niño kao glavne uzroke ovog ekstremnog vremena.
“Nažalost, ovo je samo prvi u nizu novih rekorda koji će biti postavljeni ove godine, jer sve veće emisije ugljičnog dioksida i stakleničkih plinova, u kombinaciji s rastućom pojavom El Niño, dovode do stalnog povećanja temperatura”, rekao je istraživač znanstvenik Zeke Hausfather s Berkeley Eartha.
Svijet se suočava s ozbiljnim izazovima kada su u pitanju klimatske promjene, a potrebna su hitna i odlučna djelovanja kako bi se smanjile emisije stakleničkih plinova i zaštitio planet od daljnjih katastrofalnih posljedica.
Izvor teksta: Al Jazeera
Izvor slike: Freepik