Ograničavanje porasta globalne temperature na znatno ispod 2 ° C ovo je stoljeće jedan od glavnih izazova našeg doba. Dvije trećine emisija stakleničkih plinova dolazi iz neobnovljivih izvora energije. To čini prijelaz na održivu energiju odlučujući čimbenik u rješavanju klimatskih promjena.
Obnovljivi izvori energije, zajedno s energetskom učinkovitošću, čine temelj svjetske strategije ublažavanja. Predstavljaju siguran, pouzdan, pristupačan i odmah raspoloživ put u budućnost s niskim udjelom ugljika koja može postići preko 90 posto smanjenja emisija CO2 povezanih s energijom potrebnih za postizanje klimatskih ciljeva. Izbjegavanje najgorih učinaka globalnog zatopljenja zahtijevat će da najmanje 85 posto globalne energije dovodimo iz obnovljivih izvora, s najmanje dvije trećine ukupne energije iz obnovljivih izvora – vjetra, sunca, geotermalne energije, hidro, bioenergije i rastuće tehnologije plima i oseka. – do 2050. To znači da moramo koristiti dostupna rješenja kako bismo potaknuli sustavnu transformaciju prema digitaliziranoj, decentraliziranoj i dekarboniziranoj energetskoj paradigmi.
Ohrabrujuće je što je ta transformacija već u tijeku. Ono što je najvažnije, postoji zamah unutar elektroenergetskog sektora. Međutim, izvan elektroenergetskog sektora napredak zaostaje. Energetski sektori krajnje upotrebe, poput grijanja i hlađenja u zgradama i prijevoza, glavni su izvor emisija povezanih s energijom. Ipak, udio obnovljivih izvora u tim sektorima i dalje je nizak, s malim napretkom posljednjih godina. Umjesto toga, i dalje se uglavnom oslanjaju na fosilna goriva.
Obnovljivi izvori ključni su za klimatski siguran svijet. Daleko od toga da moramo birati između ublažavanja klimatskih promjena i gospodarskog rasta, jasnije je nego ikad ranije da postoji prilika za povećanje investicija u tehnologije s niskim udjelom ugljika i pomicanje globalne razvojne paradigme s one oskudice, nejednakosti i konkurencije na zajedničku prosperitetu – u našim životima. Ako sada donosimo hrabre odluke, održiva energetska budućnost nadohvat je ruke.