Energetske oznake EU-a pružaju jasnu i jednostavnu naznaku energetske učinkovitosti proizvoda na mjestu kupnje. To potrošačima olakšava uštedu novca na računima za potrošnju energije u kućanstvu, uz istodobno smanjenje emisija stakleničkih plinova diljem EU-a. Rezultat tih oznaka i standarda bit će godišnja ušteda energije od oko 175 Mtoe (ekvivalent za milijun tona nafte) do 2020., što je približno jednako godišnjoj potrošnji primarne energije u Italiji.
Uz informacije o potrošnji energije proizvoda, naljepnice mogu pružiti i specifične podatke o drugim relevantnim značajkama upotrebe, poput emisije buke ili potrošnje vode proizvoda.
Kao rezultat razvoja sve više i više energetski učinkovitih proizvoda i budući da je razlika između A ++ i A +++ potrošaču manje očita, kategorije energetskih oznaka EU postupno će se prilagođavati kako bi se ponovno uvela jednostavnija ljestvica od A do G.
Konkretno, to znači da će tijekom 2021. godine biti „premješteno“ pet grupa proizvoda
hladnjaci
perilice posuđa
perilice rublja
elektronički displeji, uključujući televizore
svjetiljke
te ostale grupe proizvoda koje nose energetske oznake EU slijediće u narednim godinama.
U svijetu postoji potražnja za učinkovitijim proizvodima za smanjenje potrošnje energije i drugih prirodnih resursa u skladu s poboljšanjem sveukupne održivosti. Zakonodavstvo EU-a o ekološkom dizajnu učinkovit je alat za poboljšanje okolišne učinkovitosti proizvoda postavljanjem obveznih minimalnih standarda za njihovu energetsku učinkovitost. To s tržišta eliminira proizvode s najmanjim učinkom, što značajno doprinosi cilju EU-a o energetskoj učinkovitosti.
Ecodesign također podržava industrijsku konkurentnost i inovacije promicanjem boljih ekoloških performansi proizvoda na cijelom unutarnjem tržištu.
Energetske oznake EU-a pružaju jasnu i jednostavnu naznaku energetske učinkovitosti proizvoda na mjestu kupnje. Potrošačima olakšava uštedu novca na računima za potrošnju energije u kućanstvu, uz istodobno smanjenje emisije stakleničkih plinova diljem EU-a.