Kineski zrakoplovi ispaljivali su štapiće srebrnog jodida u nebo kako bi donijeli više oborina u rijeku Yangtze, koja je presušila u dijelovima. Ovo ljeto donijelo je dijelovima nacije ekstremnu sušu i najgori toplinski val dosad.
Takozvano Cloud seeding odvija se na način da se štapići srebrnog jodida (koji su obično veličine cigarete) ubacuju u postojeće oblake kako bi pomogli u stvaranju kristala leda. Kristali tada pomažu oblaku da proizvede više kiše, čime i njegov sadržaj vlage postaje teži s većom vjerojatnošću da će biti ispušten.
Cloud seeding u praksi je od 1940-ih, a Kina ima najveći program na svijetu. Uoči Olimpijskih igara u Pekingu 2008. koristila je ovu metodu kako bi osigurala suho vrijeme za događaj, a tehnika se također može koristiti za izazivanje snježnih padalina ili ublažavanje tuče.
Yangtze je samo jedna od mnogih rijeka i jezera diljem sjeverne hemisfere koja presušuju i smanjuju se zbog nemilosrdne vrućine i niske količine oborina, uključujući jezero Mead u SAD-u i rijeku Rajnu u Njemačkoj. Ovi ekstremni vremenski uvjeti pojačani su klimatskom krizom uzrokovanom ljudskim djelovanjem, potaknutom izgaranjem fosilnih goriva.
Zajednice se često oslanjaju na vodene površine za gospodarske aktivnosti i vlade moraju intervenirati s mjerama prilagodbe i fondovima za pomoć, što zahtjeva ogromne količine novca. Kina raspolaže takvim sredstvima i razvija nove izvore opskrbe za rješavanje utjecaja na usjeve i stoku. Neka je stoka privremeno preseljena u druge regije, priopćilo je Ministarstvo financija, dodajući da će izdati 300 milijuna juana (44,30 milijuna dolara) za pomoć u katastrofama.
Izvor: Edition.cnn.com