Napravili smo plastiku. Mi ovisimo o njoj. SADA SE U NJOJ UTAPAMO.
Čini se da je plastika sastavni dio naše svakodnevice. Gotovo svaki proizvod koji koristimo izrađen je ili je uskladišten u plastičnim spremnicima. Postoje i predmeti izrađeni od plastike koji se bacaju nakon samo jedne upotrebe. Čak 40 posto plastike koristi se samo jednom. Iako se možda čini da nam je plastika olakšala svakodnevicu, budućnost nam čini nesigurnom.
Plastika je izumljena tek krajem 19. stoljeća, a proizvodnja je zaista krenula tek oko 1950. godine. Danas imamo 9,2 milijarde tona plastike s kojima se moramo suočiti. Od toga je više od 6,9 milijardi tona postalo otpadom. A od tog otpada, nevjerojatnih 6,3 milijarde tona nikada nije stiglo u kantu za reciklažu.
Milijuni ljudi širom svijeta zarađuju za život skupljanjem, razvrstavanjem, recikliranjem i prodajom materijala koje je netko drugi bacio.
U nekim zemljama berači otpada pružaju jedini oblik prikupljanja čvrstog otpada, pružajući široku javnu korist i postižući visoke stope recikliranja.
Skupljači otpada doprinose lokalnom gospodarstvu, javnom zdravlju i sigurnosti i održivosti okoliša. Iako priznanje za njihov doprinos ponegdje raste, često se suočavaju s niskim socijalnim statusom, žalosnim životnim i radnim uvjetima i dobivaju malu podršku lokalnih samouprava. Sve češće se suočavaju s izazovima zbog konkurencije za unosan otpad moćnih korporativnih entiteta.
Odmah nakon svitanja u Kalyan, u predgrađu Mumbaija sakupljači smeća koji traže plastiku počinju svakodnevno kružiti na odlagalištu, a pridružuje im se jato ptica. U daljini, kamioni za smeće, koji su se kretali iz mega grada, prelaze preko doline smeća. Žena koja je nosila crvenu tkaninu živi na deponiju.