Organizacija Christian Aid izradila je izvješće koje pruža uvid u najskuplje katastrofe u 2022. godini izazvane klimatskom krizom. Rangiranje je temeljeno isključivo na vrijednosti imovine koja je osigurana, što znači da je stvarna šteta mnogo veća, posebno u siromašnijim zemljama gdje osiguranje imovine predstavlja luksuz.
Prema izvješću Christian Aida, deset najskupljih klimatskih katastrofa u 2022. godini izazvale su štetu od 168 milijardi dolara. Uragan Ian u rujnu 2022. pogodio je SAD i Kubu te rezultirao gubitcima od 100 milijardi američkih dolara, odnio je 130 života i raselio čak 40 tisuća ljudi. Ovo je najgora katastrofa koja je potresla svijet prošle godine, a nakon nje slijedi europska suša.
Prošlogodišnja suša u Europi bila je najgora u posljednjih 500 godina, a sa sušom se borilo skoro dvije trećine našeg kontinenta. Prouzročila je štetu od minimalno 20 milijardi dolara.Treće i četvrto mjesto po skupoći zauzele su poplave od lipnja do rujna te cjelogodišnja suša u Kini, a ukupno su prouzročile trošak od oko 20 milijardi dolara. Na listi se još nalaze poplave u Australiji i Pakistanu, oluja Eunice u Europi, suša u Brazilu, poplave u Južnoj Africi i uragan Fiona između Kariba i Kanade.
„Važno je napomenuti da utjecaji i troškovi klimatskih događaja nesrazmjerno padaju na one koji žive u siromaštvu u zemljama s nižim prihodima. To je zato što će imati manje imovine, manje osiguranja i općenito lošiji pristup sveobuhvatne javne usluge. Zbog toga je nedavna odluka na COP27 o osnivanju fonda za gubitke i štete ključna – kako bi se mogli pozabaviti ekonomskim učincima takvih gubitaka. Ali fond se treba aktivirati i osigurati ga s dovoljno novca.“
Aplikacija CLIMATIG pomaže predvidjeti klimatske rizike i zaštiti vašu imovinu. Više o aplikaciji pročitajte na poveznici i pretplatite se za rani pristup.
Izvor teksta: https://www.christianaid.org.uk/
Izvor slike: Freepik.com