Lopatice vjetroagregata ne mogu se reciklirati pa se nagomilavaju na odlagalištima
Kako bi spriječile katastrofalne klimatske promjene uzrokovane izgaranjem fosilnih goriva, mnoge su se vlade i korporacije obvezale koristiti samo čistu energiju do 2050. Samo jedno izvješće ili summit neće dovesti do održivog ubrzanja napretka čiste energije koji je potreban da bi se svijet stavio na održiv put. Postizanje konačnog vrhunca u emisijama ugljika i povećanje sveukupnog spektra tehnologija čiste energije zahtijevat će pravovremene podatke; djelotvorna analiza; i ambiciozna, stvarna rješenja vlada, tvrtki i potrošača – iz dana u dan – za godine koje dolaze.
Vjetar je čist, besplatan i lako dostupan obnovljivi izvor energije. Svaki dan, širom svijeta, vjetroturbine hvataju snagu vjetra i pretvaraju je u električnu. Proizvodnja energije vjetra igra sve značajniju ulogu u načinu na koji napajamo svoj svijet – na čist, održiv način.
Energija vjetra jedan je od najjeftinijih načina za postizanje tog cilja. Snaga vjetra ne sadrži ugljik i oko 85% komponenata turbine. Potonji uključuje čelik, bakrenu žicu, elektroniku i zupčanike koji se mogu reciklirati ili ponovno upotrijebiti. Ali lopatice od stakloplastike i dalje je teško zbrinuti.
Lopatice vjetroagregata mogu biti dulje od krila Boeinga 747, pa ih na kraju njihovog vijeka nije jednostavno ukloniti. Vjetroturbine su izgrađene da mogu izdržati vjetrove siline poput uragana, tako da lopatice nije lako skinuti, reciklirati ili ponovo zamijeniti. To stvara hitnu potragu za alternativama na mjestima na kojima se trenutno odlaže ovaj glomazni i nimalo čist otpad.