Znanstvenici iz Kine i Velike Britanije otkrili su način izrade visoko učinkovitih solarnih ćelija uz pomoć perovskita koji se često naziva i „materijal budućnosti“. Svoj izum već su patentirali, a rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science.
Solarne ćelije na bazi perovskita su jednostavne i ne zahtijevaju veliki trošak energije prilikom proizvodnje, kao što je to slučaj s rafiniranjem silicija. Klasične solarne ćelije imaju dobru učinkovitost i dugotrajnost, ali problem je u tome što su skupe za izradu i ujedno zahtijevaju puno energije kod izrade. S druge strane, perovskit je jednostavan i jeftin za izradu, ali do sada je problem bila njegova lošija učinkovitost i gubitak moći pretvaranja sunčeve energije u električnu nakon izlaganja toplini i vlazi.
Rješenje problema mogao bi biti ferocen, koji su ovi znanstvenici dodali u perovskitne ćelije i tako im poboljšali stabilnost i učinkovitost. Prema testiranjima, takve ćelije mogu sada funkcionirati više od 1500 sati uz zadržavanje 98% učinkovitosti.
Izvor: