Image source: Freepik
Jeste li znali da su Montrealski protokol potpisale sve države? To je jedini univerzalni ugovor koji je ikad ratificiran, i najuspješniji okolišni sporazum u ljudskoj povijesti.
Znanstvenici su ranih 80-ih godina prošlog stoljeća primijetili da se sloj ozona iznad Antarktike drastično smanjuje još od 1968. godine, a slična ozonska rupa zamijećena je kasnije i iznad Arktika. Postalo je jasno da freoni (spojevi poput CFC-a) prorjeđuju ozonski sloj pa je u Montrealu 1987. potpisan protokol kojim se predviđalo 50%-tno smanjenje proizvodnje nekih freona do 1998. godine.
Međutim, istraživanja su pokazala da su oštećenja ozonskog omotača veća od očekivanih, ali i da jedna molekula CFC-a u atmosferi ostaje 50 do 150 godina što je dovelo do zaključka da ćemo posljedice još dugo trpjeti. Radi toga je Montrealski protokol proširen te se od 1996. proizvodnja određenih freona u svijetu gotovo potpuno obustavila. Ovaj protokol nipošto nije zaboravljen, sukladno istraživanjima napravljena je njegova revizija 1997. u Montrealu, 1998. u Australiji, 1999. u Pekingu te 2016. u Ruandi (Kigali). Pokazano je da bi ozonska rupa nad Antarktikom trebala nestati do 2065. g. budemo li se držali propisanih odredbi.
Dobre vijesti su da je ozonska rupa nad Antarktikom zaista prestala rasti i sada se smanjuje što pokazuje koliku moć imamo kada se svijet ujedini.
Izvori:
https://www.awe.gov.au/environment/protection/ozone/ozone-science/antarctic-ozone-hole
https://www.unep.org/ozonaction/who-we-are/about-montreal-protocol