Grad Makarska i Javna ustanova Makarska razvojna agencija MARA, u suradnji s poduzećem SENSUM d.o.o. uz sufinanciranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, izradili su Akcijski plan održivog energetskog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama (SECAP) koji je javno predstavljen 14. prosinca. SECAP je jedan od tri ključna strateška dokumenta Grada Makarske koja su trenutno u izradi.
Kao odgovor na klimatske promjene nastali su brojni sporazumi i dokumenti, među ostalima i Europski zeleni plan, a ako se s globalne spustimo na lokalnu razinu onda je to upravo SECAP, naglašeno je u uvodnom dijelu javnog predstavljanja SECAP-a Grada Makarske održanog u hotelu Biokovo.
Akcijski plan sastoji se od dva dijela: prvog dijela koji se odnosi na energiju i ublažavanje klimatskih promjena te drugog dijela koji se odnosi na rizike klimatskih promjena i aktivnosti za prilagodbu, a s osnovnim informacijama nazočne su upoznali predstavnici izrađivača plana Danijel Rodik i Martina Cvetković.
Plan je definirao 20 mjera prilagodbe na klimatske promjene koje uključuju: edukaciju građana, izgradnju mini i mikro akumulacija za navodnjavanje, razvoj zelene infrastrukture i povećanje održive lokalne poljoprivrede, povećanje broja sigurnih točaka u slučajevima toplinskih valova, daljnji razvoj sustava vodoopskrbe, sustav obrane od bujičnih poplava, korištenje kišnice i desalinizacija kao dodatni izvori vode, racionalno korištenje vode, poticanje vansezonskog turizma (sportsko-rekreativni, gastro-eno), jačanje kapaciteta protupožarne zaštite, plan integralnog upravljanja obalnim područjem, poticanje inovacija u području ribarstva i akvakulture i dr.
“Neke mjere energetske učinkovitosti se kod vas već provode i rekao bih da Grad Makarska ide u dobrom smjeru. Ovaj dokument donosi analizu stanja u tri sektora koji su uzročnici emisije na području grada – zgradarstvo, javna rasvjeta i promet, a najviše je mjera energetske obnove koje donose i najveće uštede. Što se tiče javnih zgrada Makarska je na tom polju već realizirala određene projekte – energetska obnova Stare upravne zgrade i nadogradnja, podtribinski prostor Sportskog centra te energetska obnova vrtića Ciciban”, kazao je Rodik i podsjetio da je SECAP odlična podloga za dobivanje sredstava iz različitih fondova.
Savjetovanje s javnošću za Akcijski plan održivog energetskog razvitka i prilagodbe klimatskim promjenama Grada Makarske otvoreno je do 25. prosinca 2022. godine, a svi zainteresirani svoje komentare mogu poslati putem internet stranice Grada Makarske.
“Ovim planom ne možemo zaustaviti klimatske promjene no možemo napraviti sve što je u našoj moći, mi, gradovi, općine, Hrvatska i Europska unija, da bismo povećali energetsku neovisnost jer vidimo da nije dobro ovisiti o vanjskim izvorima energije, a istovremeno moramo misliti na klimu i okoliš”, naglasio je Rodik u završnom dijelu predstavljanja.
Izvori teksta: makarska.hr; morski.hr
Izvor slike: makarska.hr