Svjedoci smo dugotrajnoj suši i iznadprosječno visokim temperaturama, a situacija je posebno kritična u Istri gdje je suša započela još u ljeto 2021. godine, pri čemu se zamjetni manjak oborina nastavio i tijekom zimskih mjeseci.
Da je situacija kritična potvrđuju i opasni šumski požari kojima pogoduje suho tlo i niska vlažnost, a svemu treba nadodati i iznadprosječno visoke temperature. Posljednje izvješće DHMZ-a za lipanj svrstalo je cijelu Hrvatsku u kategoriju “ekstremno toplo”, a odstupanja su na području sjevernog Jadrana bila i do +4,3 °C u odnosu na očekivane vrijednosti.
Preopterećeni sustav vodoopskrbe
Istarska županija u ponedjeljak je navela da su sustavi vodoopskrbe preopterećeni te da će u slučaju nužnosti biti uvedene mjere restrikcije široke potrošnje vode kao što su zabrana zalijevanja javnih zelenih površina i rada autopraonica, piše Istra24.
Županijski pročelnik za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo, Ezio Pinzan, potvrdio je danas za Istru24 da je količina vode u Istri u ovom trenutku na niskim nivoima i da prvi val zabrana obuhvaća poljoprivrednike koji, prema njegovim riječima, već trpe štetu.
U budućnosti sve dugotrajnije suše
Iako kiše i dalje nema u prognozi, a temperature zraka iznad 30 °C očekuju se do daljnjega, utjehu ne pružaju niti dugoročne klimatske predikcije. Činjenica je da ćemo se morati bolje pripremiti na život u sve ekstremnijim klimatskim uvjetima.
Predikcije klimatskih modela za idućih 30 godina očekuju zamjetnu promjenu u raspodjeli oborina u Europi. Južne dijelove kontinenta očekuje daljnje zamjetno smanjenje oborina, dok će sjeverni dijelovi imati povećanje oborina. Hrvatska se nalazi na granici između ta dva dijela te će prosječna godišnja količina kiše ostati u okvirima današnjih, ali se očekuje promjena u sezonskoj raspodjeli.
Ljeta će tako postati još sušnija, a kiša će biti rezervirana za zimske mjesece kada možemo očekivati i blago povećanje oborina. Povećat će se i trajanje sušnih perioda, kao i broj vrućih dana i toplih noći.
Modeli su vrlo usuglašeni u predikcijama, a sve ukazuje na to da se treba puno bolje pripremiti za buduće razdoblje te planirati gradnju akumulacija za čuvanje kišnice za ljetne mjesece. Kako će klimatske promjene utjecati na vašu imovinu i kakvi će biti klimatski rizici do 2100. godine, možete provjeriti koristeći www.climatig.com platformu.
Izvor: