2019. godine oceanografska misija provedena na području Sjevernog Tihog oceana izvukla je više od 6000 tvrdih plastičnih ostataka većih od 5 cm. Krhotine su kasnije sortirane, prebrojane, izvagane i analizirane u potrazi za dokazima o podrijetlu i starosti.
Suptropski oceanski vrtlog u sjevernom Tihom oceanu trenutno je prekriven desecima tisuća tona plutajućeg plastičnog otpada koji je raspršen milijunima četvornih kilometara. Veliki dio sastoji se od ribarskih mreža i užadi, dok se ostatak uglavnom sastoji od tvrdih plastičnih predmeta i fragmenata, koji ponekad nose dokaze o svom podrijetlu.
Nedavne procjene unosa plastike u ocean ukazuju na to da priobalna gospodarstva u razvoju i rijeke najviše doprinose onečišćenju oceana plastikom. Većina plutajuće plastike u suptropskom vrtlogu sjevernog Pacifika može se pratiti do pet industrijaliziranih ribarskih nacija, naglašavajući važnu ulogu koju ribarska industrija igra u ovom globalnom problemu.
Top pet država koje su navedene uključuju Japan (34%), Kinu (32%), Koreju (10%), SAD (7%) i Tajvan (6%) što čini ukupno 89% otpada iz svega 5 država. Također, pola sakupljenog otpada je proizvedeno u 20. stoljeću, a najstarija je bova iz 1966. godine, što ukazuje na dugoročni problem i stvaranje sve više otpada koji ne nestaje.
Izvor: Nature.com