Prema studiji njemačkog Ministarstva za zaštitu okoliša, potencijal za smanjenje emisija stakleničkih plinova iz gospodarenja otpadom je značajan. Izbjegavanje odlaganja biorazgradivog otpada kao i daljnji razvoj recikliranja smatraju se pravim koracima k integriranom gospodarenju i ublažavanju klimatskih promjena.
U zemljama u kojima je većina komunalnog otpada još uvijek odlagališta otpada, trebalo bi uvesti i sustavno provoditi akcijske planove za postupno smanjenje odlagališta otpada. U industrijskim zemljama anaerobni MBT i MBS mogu se koristiti kao premošćujuće tehnologije;
u zemljama u razvoju i gospodarstvima u usponu prikladan je jednostavan MBT s dužnim poštovanjem dobre prakse kompostiranja. Tržište proizvedene frakcije RDF mora postojati ili se mora stvoriti (u skladu s emisijskim standardima).
Nadređeni cilj upravljanja materijalima zatvorenog ciklusa je sveobuhvatna reciklaža visokovrijednih materijala. Preporučuje se prikupljanje po izvorima odvojeno, jer pod uvjetom da stanovništvo ublažava klimatske promjene u gospodarenju otpadom, stanovništvo je dobro educirano o tom pitanju, može osigurati standarde visoke kvalitete.
Alternativno, sofisticirana postrojenja za sortiranje su moguća, ali ih nije moguće uspostaviti u svim zemljama i potrebno im je tržište za sekundarne proizvode kako bi opravdali troškove i rad.
Sustavno provedeni politički i pravni uvjeti ključni su za izradu akcijskih planova. Formuliranje ciljeva politike za sektor gospodarenja otpadom preporučuje se za SAD i Indiju, a u Egiptu bi se trebao donijeti zakon o gospodarenju otpadom. Za EU28 od posebne je važnosti puna provedba Direktive o odlagalištima otpada: unatoč postojećim odstupanjima, osam zemalja EU ima poteškoća u ispunjavanju ciljeva smanjenja odlagališta otpada. Ciljevi i pravila o recikliranju sveobuhvatnog odvojenog prikupljanja za Okvirnu direktivu o otpadu koje je tadašnja Komisija EU predložila 2. srpnja 2014. važan su korak u dobrom smjeru; ne bi ih trebalo povući kako je planirala sadašnja Komisija.
Informacije o tokovima otpada i karakteristikama otpada neophodne su za pravilno upravljanje tokovima otpada i za planiranje. Stoga se za SAD preporučuje da se umjesto korištenja pristupa od vrha prema dolje procijene stvarni tokovi otpada. To zahtijeva obvezno prijavljivanje otpada isporučenog objektima za kompostiranje, sortiranje i recikliranje. Uz to, otpad smeća treba odvagati odvojeno od ostalog otpada. Sastav otpada treba analizirati, barem na osnovi uzorka. Preporuke se također odnose na zemlje OECD-a u kojima se (još uvijek) ne provode.