Manje od dvije godine unazad, svijet je prvi put dostigao broj od 8.000.000.000 stanovnika. Rastuća je potreba za količinom hrane, ponajviše u svijetu neodgovornog ponašanja.
Proizvodnja velike količine hrane rezultira nekontroliranim sječama šuma, dok potreba za samo nekoliko biljnih namirnica rezultira osiromašivanjem tla sadnjom monokultura. Osiromašenje tla hranjivim tvarima najčešće pokreće pretjerano korištenje gnojiva koje se nadalje ispire u vodena tijela i potiče rast mikroorganizama koji guše vodenu populaciju. Često se osiromašena tla i napuštaju što rezultira migracijama ljudi i dezertifikacijom napuštenog tla. Nedostatak hranjivih tvari u hrani rezultira gladovanjem u jednom dijelu svijetu a u drugom prekaloričnu prehranu, što se naziva duplim bremenom neuhranjenosti. Ovo su samo neke od posljedica klimatskih promjena i loše prakse u poljoprivrednom sektoru.
Promjena vremenskih uzoraka i klime područja poziva invazivne vrste insekata na poljoprivredne biljke. Prema U.N. Organizaciji za prehranu i poljoprivredu (FAO, eng. Food and Agriculture Organization), do 40 % poljoprivrednog uroda bude uništeno zbog invazivnih vrsta i biljnih bolesti. Odgovor star desetljećima je – pesticid.
No kao i sa zelenom revolucijom, koja je došla u spas sredinom 20. stoljeća s visokoprinosnim biljkama i gnojivom, okoliš nije indiferentan na naša veliko-razmjerna uplitanja.
Pesticid s cijenom
Pod EU zakonodavstvom stoji pravilo kojim su proizvođači dužni prikupiti uvjerenje o sigurnosti svog proizvoda-pesticida kako bi ga stavili na tržište, ili obnovili njegovo stavljanje na tržište. Prikupljenu dokumentaciju i znanstvene radove Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA, eng. European Food Safety Authority) objavljuje javno i tada svi stanovnici EU mogu sudjelovat u donošenju ovakvih važnih odluka.
EFSA procjenjuje rizik koji pesticid predstavlja za ljude, životinje i okoliš, a na temelju procjene opasnosti kemikalije koju je iznijela Europska agencija za kemikalije (ECHA, eng. European Chemicals Agency).
Od prosinca 2019. do srpnja 2023. godine trajala je jedna od većih procjena pesticida koju su iznijele EFSA i EU zemlje članice. Pesticid za koji je obnovljen prijedlog za ponovno stavljanje na tržište je glifosat. Bio je potreban drugi krug glasanja a u kojem su prijedlog o ponovnom uvođenju glifosata podržale EU zemlje članice koje čine 42 % stanovništva.
Glifosat je aktivna supstanca u mnogim herbicidima. Služi za suzbijanje korova koji se natječe za prostor i hranjive tvari s poljoprivrednim biljkama. Također se koristi i za čišćenje trava na rubu prometnica poput željezničkih pruga.
ECHA je u svojoj procjeni opasnosti, iz 2022. godine, zaključila da glifosat ne pripada kancerogenim, mutagenim niti reproduktivno-toksičnim supstancama. Prema tome, herbicid glifosat je u Europskoj Uniji odobren za korištenje do 15. prosinca 2033. godine.
Pesticid s nepotpunom etiketom
Šest su nevladinih organizacija – PAN Europe, ClientEarth (EU), Generations Futures (FRA), GLOBAL 2000 (AUS), PAN Njemačka i Pan Nizozemska – od Europske Komisije zatražili povlačenje uredbe o ponovnom odobrenju glifosata.
Nevladine organizacije smatraju da su EFSA i ECHA ignorirali mnoge studije koje dokazuju štetnost za zdravlje ljudi, životinja i okoliša, a prvi koji će nastradati su poljoprivrednici. Također je odluka donijeta unatoč nedostacima, kao nepotpuna dokumentacija koju je industrija predala.
Krajem 2023. objavljena je studija u kojoj je potvrđena povezanost s leukemijom, što je ujedno i glavni razlog zbog kojeg se u SAD-u tuži Monsanto/Bayer. Ova studija je uostalom i najduža studija na sisavcima, kakve industrija nije dostavila.
Komisija ima pravo predat odgovor u roku od 22 tjedna odnosno oko pola godine. Sljedeći korak, u slučaju da Komisija ne riješi problem, nevladine organizacije (a što mogu i pojedinci) mogu osporiti donesenu EU odluku na Sudu Europske Unije, ako se krši zakon o zaštiti okoliša.
Druge studije, među ostalim, dokazuju genotoksičnost, pa i utjecaj na mikrobiom ptica i pčela, i utjecaj na čak 50 % ljudskog mikrobioma.
Poljoprivrednicima je trenutno dopušteno korištenje glifosata. No, dok se u obzir ne uzmu sve studije utjecaja na čovjeka, životinje i okoliš, alternativna rješenja se čine kao moralan i pametan izbor.
Izvor teksta:
EFSA explains the scientific assessment of glyphosate | EFSA (europa.eu)
Izvor slike:
freepik.com, autor: WangXiNa