Europa je imala najtopliji zabilježeni listopad, s temperaturama za gotovo 2°C iznad referentnog razdoblja 1991.-2020. Topli period donio je rekordne dnevne temperature zapadnoj Europi, a rekordno topao listopad Austriji, Švicarskoj i Francuskoj, kao i velikim dijelovima Italije i Španjolske. Kanada je doživjela rekordnu toplinu, a uvjeti puno topliji od prosjeka bili su i na Grenlandu i u Sibiru. Najveće temperature niže od prosjeka zabilježene su u Australiji, na dalekom istoku Rusije i u dijelovima zapadne Antarktike.
Morski led
Opseg arktičkog morskog leda bio je 9% ispod prosjeka, što je osmo mjesto najnižeg u satelitskom zapisu, znatno iznad rekordnog minimuma iz listopada 2020. Dva značajna područja s iznadprosječnim koncentracijama morskog leda prevladavala su u sibirskom sektoru okružena koncentracijama daleko ispod prosjeka. Opseg antarktičkog morskog leda rangiran je kao 3. najniži za listopad, zajedno s listopadom 2016., s 4% ispod prosjeka. Kao i u kolovozu i rujnu, koncentracije morskog leda ostale su znatno ispod prosjeka u Bellingshausenovu moru i znatno iznad prosjeka u sjevernim Amundsenovim i Rossovim morima.
Hidrološki uvjeti
U listopadu 2022. bilo je sušnije od prosjeka u većem dijelu južne Europe i na Kavkazu. Drugdje u Europi, na sjeverozapadu Pirenejskog poluotoka, regijama Francuske i Njemačke, Ujedinjenom Kraljevstvu i Irskoj, sjeverozapadnoj Skandinaviji, velikoj regiji istočne Europe i središnjoj Turskoj, bilo je vlažnije od prosjeka. Izvan Europe, također je bilo sušnije od prosjeka u većem dijelu središnje Sjeverne Amerike, preko Roga Afrike, u velikim dijelovima Rusije, središnje Azije i Kine te u regijama Južne Amerike. Suprotno tome, uvjeti vlažniji od prosjeka utvrđeni su drugdje u Sjevernoj Americi, iznad južne središnje Azije. U Australiji su obilne padaline dovele do teških poplava na istoku i jugoistoku.
Samantha Burgess, zamjenica direktora C3S-a rekla je da je “Europa upravo imala najtopliji zabilježeni listopad u povijesti – više od 2 stupnja iznad prosjeka u posljednjih 30 godina, nakon najtoplije ljetne sezone ikada zabilježene. Ozbiljne posljedice klimatskih promjena danas su vrlo vidljive i trebamo ambiciozne klimatske akcije na COP27 za osiguravanje smanjenja emisija kako bi se stabilizirale temperature i došlo blizu cilja Pariškog sporazuma od 1.5 stupnjeva.”
Izvor teksta i slike: climate.copernicus.eu