Novo istraživanje identificiralo je sve češće oscilacije u vremenskim uvjetima, od jake suše do obilnih kiša, a ovo stanje postaje sve raširenije uslijed klimatskih promjena.
Tim istraživača pregledao je podatke od 1980. do 2020. godine kako bi analizirao ovaj rastući trend. Ovisno o lokaciji, vjerojatnost iznenadnog prijelaza s dugotrajne suše na opasne pljuskove povećala se s 0,25 posto na 1 posto tijekom tog vremenskog razdoblja.
Europa je posebno pogođena ovim trendom i identificirana je kao jedno od sedam regionalnih žarišta širom svijeta gdje se ovakve promjene vremena pogoršavaju.
Koautor studije, Zong-Liang Yang, profesor na Sveučilištu Texas u SAD-u, izrazio je zabrinutost zbog ovih ekstremnih promjena, rekavši: “Društvo obično ima poteškoća s odgovorom na jednu vrstu prirodne katastrofe poput suše, ali sada odjednom imamo i poplave. I to se događa na mnogim mjestima.”
S obzirom na sve učestalije klimatske promjene, očekuje se da će ovi dramatični prelazi postati još češći, što postavlja izazove za društvo. Istraživači vjeruju da će njihova otkrića doprinijeti točnijim klimatskim modelima i boljoj pripremi zajednica za brze promjene između suše i poplava, te razvoju sustava ranog upozoravanja kako bi se ublažili njihovi utjecaji.
Izvor teksta: Euronews
Izvor slike: Freepik