Svibanj 2022. bio je peti najtopliji mjesec na globalnoj razini od početka mjerenja, zajedno sa svibnjem 2018. i 2021. godine, prema najnovijem izvješću Copernicus službe za klimatske promjene (C3S).
U jugozapadnoj Europi temperature su bile znatno iznad prosjeka, što je povezano s toplinskim valom koji je oborio nacionalne i lokalne rekorde za dnevne maksimalne i minimalne temperature. U pojasu koji se proteže južno od zapadnog Sibira preko središnje Azije do sjeverne Indije i Pakistana, preko Afričkog roga, juga SAD-a i Meksika, kao i Antarktika, temperature su također bile znatno iznad prosjeka. U najistočnijoj Europi, većem dijelu Južne Amerike i dijelovima Arktika i zapadne Kanade dominirale su ispodprosječne temperature.
Za Europu u cjelini, proljetne temperature bile su nešto ispod prosjeka 1991.-2020. Postojale su velike regionalne razlike, pri čemu su dijelovi zapadne Europe imali mnogo iznadprosječnih temperatura, dok su središnji i istočni dijelovi bili ispod prosjeka. Za Pakistan i sjeverozapadnu Indiju, smještene unutar veće regije neobične topline, godišnje doba su karakterizirali dugotrajni uvjeti toplinskih valova i rekordni prosjeci maksimalnih i minimalnih temperatura.
Copernicus služba za klimatske promjene (C3S), koju provodi Europski centar za srednjoročne vremenske prognoze u ime Europske komisije uz financiranje EU, rutinski objavljuje mjesečne klimatske biltene u kojima izvješćuje o promjenama uočenim u globalnoj površinskoj temperaturi zraka, hidrološkim varijablama i morskom ledeni pokrivač. Svi prijavljeni nalazi temelje se na računalno generiranim analizama koje koriste milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja diljem svijeta.
Izvor teksta i slike:
https://climate.copernicus.eu/monthly-climate-bulletins