Globalna prosječna temperatura bila je blizu 0,3°C iznad razdoblja 1991.-2020. i zabilježen je ukupno 4. najtopliji rujan zajedno s 2016. godinom. Prosječna europska temperatura u rujnu bila je gotovo 0,4°C niža u razdoblju od 1991. do 2020., s nizom ispodprosječnih temperatura od središnje Europe do Rusije. Grenland je imao iznimne temperature koje su ponegdje dosezale više od 8°C iznad mjesečnog prosjeka, najtoplije temperature zabilježene za rujan.
Dnevni opseg arktičkog morskog leda dosegao je svoj 9. najniži godišnji minimum oko sredine mjeseca, dok je prosječni mjesečni opseg rangiran kao 11. najniži, ostajući znatno iznad najnižeg i drugog najnižeg opsega uočenog za oba minimuma 2012. i 2020. godine. Općenito, arktički morski led bio je ispod prosjeka, iako su u sibirskom sektoru postojala dva područja vrijedna pažnje s iznadprosječnim morskim ledom. Opseg antarktičkog morskog leda za rujan 2022. rangiran je izvan najnižih pet za bilo koji rujanski mjesec, na 3% ispod prosjeka, nakon nekoliko mjeseci rekordnog i skoro rekordno niskog mjesečnog opsega.
Lijevo: Prosječna koncentracija arktičkog morskog leda za rujan 2022. Debela narančasta linija označava klimatološki rub morskog leda za rujan za razdoblje 1991.-2020.
Desno: Anomalije koncentracije arktičkog morskog leda za rujan 2022. u odnosu na rujanski prosjek za razdoblje 1991.-2020. Izvor podataka: ERA5. Zasluge: Copernicus služba za klimatske promjene /ECMWF.
Viša znanstvenica Copernicus službe za klimatske promjene, Freja Vamborg, navodi: “Nakon ljeta ekstrema s rekordnim temperaturama, sušom i požarima u većini Europe, mjesec rujan pokazao je ispod prosječne temperature u Europi. Globalno, prema podacima Copernicusa, i dalje je to bio jedan od najtoplijih rujna. Grenland je bio neuobičajeno topao, a većina teritorija doživjela je najtopliji zabilježeni rujan koji datira iz 1979.”