Čista energija u središtu korona krize
Pojava pandemije korona virusa i rezultirajuća previranja, rezultirali su promjenom svijesti o potrebi za očuvanjem okoliša i glavnim izazovom našeg vremena – tranzicijom čiste energije. Očekuje se da posljedice koronavirusa, iako snažne, neće značajno utjecati na građane i njihovu dugoročnu kvalitetu života. No, s druge strane, prijetnja klimatskih promjena i njezinih posljedica ne jenjava. S tim na umu, građani Europske unije moraju utjecati na smanjenje globalne emisije te ne dopustiti da sadašnja kriza uništi napore u rješavanju klimatskih izazova.
Moguće je da će emisije stakleničkih plinova pasti ove godine zbog utjecaja korona virusa na ekonomske aktivnosti, posebice promet. Međutim, korona kriza je pravi test za vlade i tvrtke i njihova obećanja u pogledu tranzicije prema čistoj energiji.
Pandemija Covid-19 ima velik utjecaj na energetske sustave širom svijeta, ograničavajući ulaganja i prijeteći da će usporiti širenje ključnih tehnologija čiste energije.
Globalne emisije ugljika ove će godine nešto pasti kao rezultat velikih poremećaja u putovanjima, trgovini i ekonomskim aktivnostima koje je izazvala pandemija. Ali to nije razlog za slavlje, jer dolazi na poleđini međunarodne zdravstvene krize i raširenih ekonomskih trauma. Što se dalje događa, presudno je za našu energetsku budućnost. Postizanje snažnog gospodarskog oporavka bez iste vrste oporavka emisija koja je uslijedila nakon globalne financijske krize 2008. zahtijevat će od vlada da preuzmu vodeću ulogu u provođenju strukturnog smanjenja emisija putem pametnih, održivih i ambicioznih politika kako bi se ubrzao razvoj i primjena cijelog spektra otopina čiste energije.
Industrija čiste energije generira stotine milijardi gospodarskih aktivnosti, a očekuje se da će i dalje brzo rasti u narednim godinama. Ogromna je ekonomska prilika za zemlje koje izmišljaju, proizvode i izvoze tehnologije čiste energije.