Posljednjih tjedana ekstremne temperature zahvaćaju Europu, a toplinski valovi najavljeni su kroz cijelo ljeto. Radi toga, države poduzimaju različite mjere i politike za borbu protiv klimatskih promjena koji su glavni uzročnik takvih temperatura. No, dok se na globalnoj razini pokušavaju riješiti dugoročne posljedice klimatskih promjena, postoji mnogo načina kako se boriti s vručinom kratkoročno, a što može svatko za sebe vrlo lako učiniti.
1. Preuzimanje kontrole nad protokom zraka
Želite li da u unutrašnjosti vašeg doma vlada ugodna i podnošljiva temperatura, potrebno je da budete usklađeni s vanjskom temperaturom. Kako biste to postigli, najbolje je da otvorite prozore i vrata tijekom noći i ujutro kada su temperature zraka vani niže. Jednako tome, zatvorite prozore i vrata tijekom dana kada su vani temperature zraka visoke. Osim toga, preporučuje se zatvaranje zavjesa i roleta da sunce ne prodire u unutrašnjost doma i time se značajno osigurava da prostorije u vašem domu budu ugodnije za boraviti.
2. Korištenje ventilatora
Iako su klima uređaji često rješenje kada su temperature zraka visoke, njihova upotreba negativno utječe na okoliš. Ponajprije, klima uređaji su veći predmeti izrađeni od plastike i metala koji troše velike količine električne energije, više od ostalih uobičajenih kućanskih uređaja. Osim toga, prilikom njihova rada dolazi do curenja štetnih rashladnih tvari poput hidrofluorougljikarbona (HFC), koji značajno doprinose problemu globalnog zatopljenja. S druge strane, ventilatori predstavljaju znatno bolju alternativu te pomažu u suočavanju s nepodnošljivim temperaturama ako su pravilno postavljeni. Na primjer, jedna učinkovita metoda je postaviti ventilator na suprotnu stranu prostorije s otvorenim prozorom kako bi se stvorio protok svježeg zraka. Također, moguće je usmjeriti ventilator prema otvorenom prozoru na sjevernoj strani doma kako bi se postigao „efekt dimnjaka“ koji će povlačiti zrak iz te zasjenjene i hladnije strane.
3. Pripremanje obroka ranije tijekom dana
Sve što stvara toplinu će povećati ukupnu toplinu vašeg doma. Stoga, većina ljudi izbjegava korištenje uređaja poput sušila za kosu, pegle za kosu, glačala, pećnice te ostalih uređaja koji stvaraju toplinu. Jednako tome, preporučuje se izbjegavanje kuhanja tijekom najtoplijeg dijela dana s obzirom na to da prilikom kuhanja dolazi do otpuštanja velikih količina topline. Umjesto toga, savjetuje se priprema obroka ranije tijekom dana ili navečer za idući dan.
4. Nošenje široke odjeće
Kada govorimo o odjevnim predmetima, preporučuje se široka odjeća tijekom toplijih dana. Prirodna vlakna poput pamuka i lana čine tkaninu dodatno prozračnom, a takva odjeća je i manje štetna od one napravljene od sintetike koja ispušta mikroplastiku tijekom pranja. Općenito, široka odjeća pomaže cirkulaciji zraka oko tijela, smanjuje znojenje te samim time olakšava podnošenje većih vrućina.
5. Raniji početak dana
Kada su temperature zraka visoke, dolazi do težeg održavanja razine energije, ali i motivacije. Iz tog razloga, preporučuje se da dan započnete ranije te tako maksimalno iskoristite hladnije sate u danu. Budući da je tjelovježba ključna za rješavanje osjećaja tromosti, izdvajanje malo aktivnog vremena rano ujutro također doprinosi povećanju produktivnosti tijekom dana.
6. Briga o hidrataciji
Održavanje razine hidratacije važno je za zdravlje, a prilikom većih vrućina dolazi i do povećanja brige da se ona održi. Prema preporukama zdravstvenih tijela, najzdravija je voda, a prilikom velikih vrućina postoje mnogobrojni osvježavajući napici koji stvaraju osjećaj hlađenja. Jedan od tih načina je dodavanje mente u piće, bez obzira je li napitak vruć ili hladan s obzirom na to da menta stimulira receptore za hlađenje u tijelu. Osim toga, menta je biljka koju je vrlo lako uzgojiti na prozorskoj dasci ili u dijelu vrta. Također, da bi voda bila osvježavajuća, preporučuju se dodati krišku svježeg krastavca što piće čini osvježavajućim čak i kada se zagrije.
7. Dnevni odmor
Kao što je dobro poznato kod Južnih Europljana, a kod nas najviše u Dalmaciji, najtopliji dio dana najbolje je prespavati. Naravno, navedeno se neće uklopiti u svačiji raspored, no svatko tko ima tu mogućnost uvelike si tako može olakšati podnošenje velikih vrućina. Ionako je najbolje zadatke koji zahtijevaju najviše koncentracije spremiti za hladnije dijelove dana.
Navedeni savjeti samo su neki od savjeta koji, premda u manjoj količini, doprinose u borbi protiv visokih temperatura. Također, ovi savjeti su sigurni za okoliš s obzirom na to da nijedan od njih ne utječe na veću potrošnju energije, odnosno fosilnih goriva.