Kako bi ublažile pritisak globalnog zatopljenja, tri su zemlje razvile okvire, politike i zakone kako bi nastojale ublažiti i prilagoditi se promjenjivoj klimi u svojoj zemlji, zajedno s podrškom zemljama u razvoju. Danska, Švedska i Čile vodeće su zemlje u borbi protiv klime.
Danska
U lipnju 2020. Ministarstvo vanjskih poslova Danske razvilo je „Globalnu akcijsku klimatsku strategiju: Zeleni i održivi svijet” kako bi se smanjile emisije i postavio okvir za ograničavanje globalnog zagrijavanja ispod 1,5C kako je utvrđeno Pariškim sporazumom iz 2015.
Sporazum danske vlade navodi pet ciljeva:
- povećanje globalne klimatske ambicije
- smanjenje globalne emisije stakleničkih plinova
- pojačanje fokusa na prilagodbu klimi i održivi razvoj
- prebacivanje financijskih tokova i investicije iz crnog u zeleno
- surađivanje s privatnim sektorom na zelenim rješenjima.
Švedska
2017. godine Ministarstvo klime i poduzetništva Švedske razvilo je okvir klimatske politike koji sadrži klimatske ciljeve, zakon o klimi i vijeće za klimatsku politiku. Klimatski ciljevi su švedski ciljevi smanjenja emisija koje je postavila vlada s postavljenim ciljevima u 2030., 2040. i 2045. godini.
Zakon o klimi osigurava da će Vlada napisati temelje politike na temelju klimatskih ciljeva, osigurati da su ciljevi klimatske i proračunske politike sažeti, predstaviti klimatsko izvješće svake godine kada se predstavi prijedlog zakona o proračunu i izraditi akcijski plan klimatske politike koji opisuje kako će klimatski ciljevi ostvariti, na četverogodišnjoj osnovi.
Vijeće za klimatsku politiku je tijelo koje poziva Vladu na odgovornost i analizira politiku koju je postavila Vlada i kako je ona usklađena s klimatskim ciljevima koje su postavili Sabor i Vlada.
Čile
Kao i većina zemalja diljem svijeta, Čile se nosi sa svojim dobrim udjelom utjecaja povezanih s klimatskim promjenama, od suša i nestašica vode do ekstremnih vremenskih nepogoda, koje su zemlju dovele do promjene političkog vodstva i guranja prema zelenijoj politici.
U lipnju 2022. Ministarstvo okoliša Čilea predstavilo je Okvirni zakon o klimatskim promjenama koji je uveo ciljeve, zakone i projekcije o klimatski ranjivim područjima prema kojima vladina ministarstva trebaju djelovati u skladu s njima. Okvir je opsežan i specifičan, ali predstavlja primjer za druge zemlje da ga slijede.
Glavni cilj je smanjenje i apsorbiranje emisija stakleničkih plinova, postizanje ugljične neutralnosti do 2050. godine, što će Ministarstvo zaštite okoliša pratiti i izvještavati svakih pet godina.
Izvor teksta: earth.org
Izvor slike: freepik.com